Czym jest chemia samochodowa?

chemia samochodowa thumb

Chemia samochodowa to ogólne określenie wszystkich środków pielęgnujących i czyszczących do poszczególnych części samochodowych. Często można się spotkać również z takimi nazwami jak kosmetyki samochodowe czy też autokosmetyki. Są to preparaty, które dzięki swojemu składowi pomagają wyczyścić samochód, a jednocześnie nie niszczą jego powierzchni. Jest to szczególnie ważne, gdy chce się samodzielnie wyczyścić delikatne części składowe samochodów.

Podział chemii samochodowej

Chemię samochodową można ogólnie podzielić na trzy grupy:

  • kosmetyki do pielęgnacji karoserii samochodu;
  • kosmetyki do pielęgnacji wnętrza samochodu;
  • preparaty do konserwacji.

Jest to podział bardzo ogólny i w każdej grupie produktów można odnaleźć wiele różnych środków kosmetycznych. Na przykład wśród kosmetyków do pielęgnacji karoserii samochodu można wymienić:

  • preparaty myjące;
  • środki nabłyszczające;
  • środki polerujące itp.

Chemia warsztatowa

Są to również preparaty przeznaczone do konserwacji i pielęgnacji samochodów używane najczęściej w warsztatach naprawczych. Są to wysoce wyspecjalizowane substancje. Zaliczyć do nich można między innymi wszelkiego rodzaju kleje, uszczelniacze i silikony a także preparaty zapobiegające korozji. Oczywiście niektórych z nich można używać samodzielnie, jednakże wpierw należy zapoznać się dokładnie z instrukcją użytkowania lub zapytać się o poradę zaprzyjaźnionego mechanika. Przy stosowaniu takich specjalistycznych preparatów należy zachować szczególną ostrożność, z uwagi na to, że niektóre z nich zawierają substancje żrące.