Czym najlepiej myć szyby?

Idealnie czyste szyby, bez zabrudzeń i zacieków nie tylko, wpływają pozytywnie na efekt wizualny, jaki robi samochód, ale jednocześnie przekładają się na bezpieczeństwo jazdy. Kierowca dzięki czystym szybom ma większe pole widzenia i łatwiej mu dostrzec problemy, do jakich może dojść na drodze. Jak i czym zatem myć szyby, aby lśniły czystością?

Sztuka mycia szyb samochodowych

mycie-szyb-samochodowychWbrew pozorom mycie szyb samochodowych nie jest czynnością tak prostą, jak z pozoru nam się wydaje. Trzeba tak je umyć – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, aby nie pozostawić na ich powierzchni smug i zacieków, które utrudniałyby jazdę przy słonecznej pogodzie lub w nocy.

Na pierwszy ogień, czyli do usunięcia mocno zabrudzonej, zewnętrznej warstwy szyb można zastosować pastę lub płyn do polerowania szkła. Nie usuniemy tak widocznych, głębokich rys np. spowodowanych zużytymi wycieraczkami, ale głęboko wżarty brud zniknie bezpowrotnie.

Do czyszczenia średnio zabrudzonych okien samochodu wykorzystajmy uniwersalny, standardowy płyn do mycia szyb, którym spryskujemy szkło, a następnie czyścimy je np. kulką zrobioną ze zwykłych, drukowanych gazet.

Wewnętrzną część szyb można myć płynem do szyb i gąbką z irchy. Do czyszczenia na zewnątrz i do wewnątrz nadają się także nawilżane detergentem jednorazowe chusteczki, które nie powinny pozostawiać po sobie żadnych zasieków i smug. Dobre efekty uzyskamy, jeśli użyjemy do mycia pianki do szyb i gazety. Pianka nie spłynie z szyby zbyt szybko, dlatego spokojnie będziemy mogli ją rozprowadzić po całej szybie. Dobrze poleruje szkło i można z niej korzystać w dowolnym miejscu – nawet na osiedlowym parkingu.

Niewidzialne wycieraczki

Po wyczyszczeniu szyb możemy nanieść na nie płyn, tworzący powłokę odpychającą wodę, nazywany niewidzialną wycieraczką. Dzięki temu woda trafiająca na szybę formuje się natychmiast w krople i łatwo spływa przy większych prędkościach pod działaniem pędu powietrza.

Warto zastosować niewidzialną wycieraczkę w szczególności na boczne szyby, a niekoniecznie na przednią i tylną, gdzie działają zwykłe, gumowe wycieraczki.